استاندارد FSSC22000

استاندارد FSSC22000

به تازگی طرح جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI) ، استاندارد FSSC22000 را به عنوان استاندارد جدید ایمنی مواد غذایی بصورت کامل مورد تأیید قرار داده است.

استاندارد FSSC22000 بسیاری از اصول مرتبط با سایر استانداردهای ایمنی غذای مورد تأیید (GFSI) را ترکیب و یکپارچه ساخته است.

حرکت در مسیر استقرار استاندارد FSSC22000 به سازمان ها این مجوز و امکان را می دهد تا با دستیابی به تأییدیه و گواهینامهFSSC22000  ، نیازمندی های بسیاری از شرکت های میانی و یا برندهای جهانی معتبر را تحت قالب یک سیستم مدیریت ایمنی غذایی جهانی، پاسخگو باشند.

مشتریان همواره نسبت به ایمنی غذا بیشتر و بیشتر از پیش مضطرب می باشند.

از فاسد شدن شیر تا آلوده شدن کره، حوادث مشابه غذایی و شواهد آن از سالیان گذشته همواره نمایان بوده است.

از طرفی زنجیرۀ تأمینِ جهانیِ بیش از پیش گسترده شده و نیز فقدان مکانیزم های کنترلی مناسب از علل کلیدی این مقوله می باشند.

از زمانی که تولید کنندگان و فروشندگان جهت رسیدگی به کاستی ها در زنجیره تامین خود و دستیابی به ایمنی چندگانه، استانداردهای ایمنی و طرح های مرتبط را به تصویب رسانیدند، مسیر پیشرفت جهت اطمینان از ایمنی مواد غذایی در جهان بنا نهاده شده است.

پیدایش استاندارد FSSC22000  ، نشان دهنده یک قدم بزرگ در جهت یک استانداردِ ممتازِ ایمنیِ غذاییِ بین المللیِ به رسمیت شناخته شده و مورد تأیید واقع شده، می باشد .

چه استانداردهایی را با هم ترکیب می کند؟

استاندارد FSSC22000، استاندارد مدیریت ایمنی غذا ISO22000:2005 را با (PAS)220:2005 و سایر مقررات دیگر، ترکیب می کند.

این استاندارد به طور کامل توسط طرح جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI) به رسمیت شناخته شده است. سازمانی که متعهد به ارزیابی، مقایسه و الگوبرداری برنامه های مدیریت ایمنی غذا با هدف تقویت همگرایی بین استانداردهای ایمنی مواد غذایی می باشد.

GFSI همچنین در مسیر بهبودِ بهره وریِ هزینه در سراسر زنجیرۀ عرضه مواد غذایی، از طریق پذیرش مشترک استانداردهای شناخته شدۀ GFSI توسط فروشندگان و خرده فروشان در سراسر جهان، متمرکز می باشد.

بنابراین موافقت نمود که ترکیبی از ISO 22000:2005 و PAS 220:2008 دارای مفاهیم کافی برای تأیید می باشند.

اما باید طرح هایی وجود داشته باشد که حاکم بر ترکیبی از این دو استاندارد بهمراه تاکید بر قوانین و الزامات مورد نیاز مشتری باشد.

در نتیجه، بنیاد صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی،استاندارد FSSC22000  که ترکیبی از  ISO22000:2005 ،PAS 220:2008  و برخی قوانین و الزامات اضافی مورد نیاز مشتری می باشد را توسعه داد.

این استاندارد چه زمانی توسط GFSI تایید شد؟

در ماه می (May) ، سال2009، استاندارد FSSC 22000 توسط GFSI به عنوان یک معیار جهانی در مدیریت ایمنی مواد غذایی مورد تایید قرار گرفت.

پس از فوریه سال 2010،FSSC 22000  ششمین استاندارد برای پیوستن به طرح های به رسمیت شناخته شده GFSI شد.

این موضوع به بهره وری هزینه و سازگاری و هماهنگی در زنجیره تامین و ارائه اعتماد به نفس بیشتر به کاربران نهایی در سراسر جهان از طریق صدور گواهینامه شخص ثالث کمک می کند.

نتیجه این موضوع یک استاندارد بین المللی قابل ممیزی می باشد است .

که الزامات مورد نیاز برای سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی را از طریق ترکیب همه عناصر روش های خوب تولید (GMP) و تجزیه و تحلیل مخاطره و کنترل نقاط بحرانی HACCP با سیستم مدیریت جامع، مشخص می نماید.

استاندارد FSSC22000 راهی را به سازمان ها ارائه می دهد تا بتوانند در یک سطح بین المللی نشان دهند که آنها از یک سیستم مدیریت جامع و فراگیر مطابق با الزامات ایمنی مواد غذایی از هر دو منظر مشتریان و نهادهای نظارتی بهره مند می باشند.

این استاندارد بین المللی را می توان در دامنه گسترده ای از سازمان ها که در تولید مواد غذایی فعالیت می نمایند.

صرف نظر از هر اندازه و یا پیچیدگی، استفاده نمود.

این مهم نیست که تولید کنندگان چه موقعیتی را در زنجیره مواد غذایی اشغال نموده اند، و نه اینکه آیا آنها سود ده می باشند یا نه، و نه اینکه آیا آنها شرکت های دولتی و یا خصوصی هستند.

این استاندارد شامل تولید کنندگان محصولات ذیل می باشد:

محصولات حیوانی فاسد شدنی، محصولات گیاهی فاسد شدنی ، محصولات با عمر مفید طولانی ، مواد و ترکیبات غذایی

FSSC 22000 جامع ترین استاندارد سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی می باشد، زیرا:

FSSC 22000  مدیریت ایمنی مواد غذایی را به راحتی با سایر سیستم های مدیریت مانند کیفیت، زیست محیطی و سیستم های مدیریت ایمنی، یکپارچه می گرداند.

FSSC 22000  کاملاً ISO 22000:2005، PAS 220:2008، برنامه های پیش نیاز (PRPs) ، HACCP و مراحل کاربردی CODEX را ترکیب می نماید.

FSSC 22000  به طور کامل توسط طرح جهانی ایمنی مواد غذایی (GFSI) به رسمیت شناخته شده است .

FSSC 22000  مخاطرات ایمنی مواد غذایی را کنترل/ کاهش نموده و بهبود مستمر در جنبه های ایمنی مواد غذایی را ترویج می نماید.

سازمان هایی که بدنبال دریافت گواهینامه استاندارد FSSC22000 می باشند بایستی از طریق مشاوران با تجربه اقدام به دریافت گواهینامه نمایند.

زیرا تمام مراجع صدور تاییدیه صدور این گواهینامه را ندارند.

گروه بین المللی هینا سرت با تجربه چند ساله در حوزه مشاوره و ثبت و صدور گواهینامه های بین المللی و آشنایی با مراجع متفاوت و معتبر بین المللی آمادگی کامل خود را برای ارائه خدمات مربوطه به ثبت و صدور گواهینامه های بین المللی به شرکت ها اعلام می دارد.

کارشناسان با تجربه هینا سرت 24 ساعته پاسخگوی سوالات متقاضیان می باشند.

تلاش ما در راستای ارائه خدمات صادقانه و به دور از منفعت طلبی می باشد.

گروه بین المللی هینا سرت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *